Ametyst jest kamieniem należącym do najcenniejszych i najładniejszych odmian kwarcu o barwie przechodzącej od jasnofioletowego do purpurowo fioletowego. Jest przezroczysty i przeświecający, a swoją niezwykle piękną barwę ametyst zawdzięcza obecności żelaza i glinu.
Tworzy kryształy o pokroju słupkowym rzadziej igiełkowym. Najczęściej występuje w formie szczotek krystalicznych w pustkach skalnych (geodach , druzach , szczelinach). Wykształca zbite i ziarniste skupienia. W jego strukturze często widoczne są smugi/wstęgi, z naprzemiennie ułożonych warstw o różnym natężeniu barwy.
Odmiany i występowanie
Ametyst występuje zazwyczaj w skupiskach skał magmowych, utworach hydrotermalnych oraz skał osadowych. Występuje głównie w próżniach pogazowych skał bazaltowych, najczęściej w formie krystalicznych szczotek w tzw. geodach lub migdałach .
Najbardziej znane i cenione złoża ametystu na świecie znajdują się w Brazylii (Bahia, Minas Gerais, Mato Grosso). Złoża Ametystu występują również w Urugwaju, Iranu, Meksyku, USA (Montana, Georgia i Arizona), Boliwii, Kanadzie, Sri Lance, Madagaskarze, Indiach, Rosji (Syberia) oraz w Czechach i Słowacji. W Polsce najczęściej widziany jest na Dolnym Śląsku w okolicach Lwówka Śląskiego i Kamiennej Góry oraz Krzeszowic, a także w Tatrach.
W tym miejscu warto wspomnieć o wyjątkowych i dość rzadkich odmianach minerałów z grupy kwarców, do której właśnie należy ametyst, a mianowicie o prasiolitcie i amertynie.
Prasiolit często nazwany zielonym ametystem, jest bardzo rzadko występującym kamieniem. Prasiolit to idiochromatyczny minerał, czyli taki, którego barwa uwarunkowana jest składem chemicznym i strukturą wewnętrzną, a nie domieszkami innych związków. Najczęściej znajdziemy go w geodach w miejscach występowania ametystów.
Ametryn natomiast jest kamieniem o niezwykłym efekcie barwnym. Łączy jednocześnie dwie odmiany kwarcu - żółtego Cytrynu i fioletowego Ametystu. Ta dwubarwność powstaje podczas naturalnego procesu krystalizacji przez wpływ wysokiej temperatury na Ametyst.
Ametyst historia i legendy
Nazwa Ametyst (ang. amethyst) wywodzi się od greckiego słowa amethystos, oznaczającego “trzeźwy” i wiąże się ze starożytną legendą, która opowiadała o rzymskim bogu wina Bachusie i młodej pięknej dziewczynie o imieniu Amethis. Tak powstało wierzenie, że picie z ametystowych pucharów podczas alkoholowych uczt, miało zapobiec upijaniu się i łagodzić jego skutki. W późniejszych czasach przypisywano mu również pozytywny wpływ na sferę uczuć. Ametyst oznaczał czystość duchową i fizyczną. Wykonywano z niego także amulety chroniące posiadacza przed niebezpieczeństwem i unicestwiający zło.
Przez wieki ametyst był uznawany za wyjątkowo cenny klejnot, przez co stał się symbolem godności królewskiej i kościelnej uznawany za kamień sakralny jako najbardziej czcigodny. Ametysty jako królewskie kamienie zdobiły berła, korony i biżuterię władców.
Symbolika
Ametyst jest synonimem relaksu i harmonii. Osobom podatnym na stres, przynosi spokój i pomaga uwolnić umysł od negatywnych myśli. Przypisuje się mu właściwości wzbudzania miłości i współczucia (pierścień z ametystem nosił ponoć św. Walenty). U zakochanych zwiększa pożądanie seksualne. Pomaga radzić sobie z emocjami i dodaje cierpliwości. Energia Ametystu łączy wiedzę i doświadczenie z intuicją. Uwalnia umysł od schematów, pobudza kreatywność i efektywność. Nie pozostawia miejsca dla ograniczeń. Ametyst może okazać się kamieniem szczególnie cennym dla osób na odpowiedzialnych stanowiskach w pracy. Daje spokój. Odgania lęki. Łagodzi bóle głowy i migreny. Pomaga również w bezsenności.
Znaki zodiaku
baran, bliźnięta, panna, skorpion, strzelec, koziorożec, wodnik i ryby.
Jak pielęgnować
Co możemy zrobić aby kamienie ametystu mogły cieszyć nas i służyć jak najdłużej? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby nie eksponować ich zbytnio na promienie słoneczne, ponieważ może spowodować to, że zbledną i utracą swoje pierwotne piękno. Aby zachować ich piękno można je przepłukiwać pod bieżącą wodą i wycierać miękką ściereczką. Warto wiedzieć, że ametyst najatrakcyjniej wygląda w świetle dziennym, światło sztuczne negatywnie wpływa na odbiór jego koloru.
W biżuterii jest niezwykle ceniony ze względu na wyjątkową barwę i niepowtarzalność kształtów.
W iSilver znajdziesz wiele pięknych projektów, do stworzenia których wykorzystano właśnie te niesamowite kamienie.
Sprawdź koniecznie nasze aktualne projekty biżuterii z ametystem >>