-10% z kodem: BFF
Menu
Szukaj
Koszyk

Co warto wiedzieć na temat Korala

Przejdź do wpisu

Pochodzenie

Rafy koralowe występują głównie w morzach strefy ciepłej i gorącej, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 180C, a głębokość dochodzi do 50 m. Naukowcy odkryli, że tworzące rafę korale to zwierzęta, które występują na Ziemi od co najmniej 245 milionów lat. Ich zewnętrzne szkielety zbudowane z węglanu wapnia z czasem stworzyły rozległe rafy. Żyją i rozmnażają się, w sprzyjających warunkach rafa rośnie nawet do 15 milimetrów na rok. Zajmują one ok. 0,1% dna morskiego, a  zależy od nich ok. 25% wszystkich morskich gatunków. Stanowią również naturalne falochrony, silnie tłumiące energię i redukujące wysokość fal. Rafy stanowią jedne z najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu i zanieczyszczenia ekosystemy.  Znanych jest ponad 2 000 różnych gatunków korali.

   Fragment Wielkiej Rafy Koralowej 

W stanie surowym korale są matowe, swój charakterystyczny, szklisty połysk zyskują po wypolerowaniu. Za podstawę w klasyfikacji przyjmuje się barwę korali lub miejsce ich występowania. W jubilerstwie najbardziej ceniony jest koral szlachetny, o najbardziej żywej, czerwonej barwie. Projektanci coraz częściej sięgają w swoich pracach po inne, równie piękne barwne odmiany, tworząc biżuterię z korali białych, różowych lub białych w różowe plamki i czarnych. 

Czerwone i różowe korale pozyskiwane są z wybrzeży Japonii, Morza Śródziemnego, Afryki , Morza Czerwonego i Malezji. Czarne i złociste korale występują w Morzu Karaibskim, u wybrzeży Australii, na morzach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Z kolei u wybrzeży Kamerunu można znaleźć bardzo rzadkie odmiany korala niebieskiego.

Z kart historii

Badania archeologiczne potwierdziły, że koral miał znaczenie obrzędowe a także kultowe już u ludzi pierwotnych. Od IV wieku p.n.e. koral szlachetny zaczęto stosować do wyrobu nie tylko amuletów ale również ozdób. W starożytności koral pełnił nie tylko funkcje kultowe, przypisywano mu magiczne i lecznicze. Według Owidiusza amulet z korala chronił przed niebezpieczeństwami w podróży i był antidotum na wszelkie trucizny. Silny kult korala szlachetnego istniał u Celtów.

Handel koralem rozwinął się podczas wypraw krzyżowych, a swój złoty okres przeżywał na przełomie XVI i XVII wieku.

W Polsce moda na ozdoby z korala szlachetnego pojawiła się w pierwszej połowie XVIII wieku. Początkowo były to ozdoby dla szlachcianek, a następnie mieszczanek, zaś w XIX wieku objęła także chłopki. Korale z prawdziwych korali stanowiły element tradycyjnego kobiecego stroju ludowego krakowskiego i góralskiego. Wielkość korali i liczba sznurków świadczyły o zamożności właścicielki. Korale z prawdziwych korali były bardzo drogie i uważano je za doskonałą lokatę kapitału. W ramach dziedziczenia przechodziły z matki na córkę oraz stanowiły element wyprawy panny młodej.

Pielęgnacja
Należy pamiętać, że korale są wrażliwe na wysoką temperaturę, kwasy i gorące kąpiele. Aby przywrócić piękną barwę korali wystarczy zanurzyć je w wodzie utlenionej. 

Symbolika
Koral symbolizuje radość życia, pomaga zauważać i doceniać jego dobre strony, symbolizuje również bogactwo i wysoki status społeczny oraz siłę. Koral przede wszystkim posiada właściwości ochronne, zmniejszając stres i lęki, strzeże przed tzw. złą energią. Pomaga rozwijać wyobraźnię i intuicję, dodając odwagi sprzyja również realizacji wszelkich planów.

  • Koral czerwony jest kojarzony z romantyczną miłością, wzmacnia namiętność, kreatywność i entuzjazm, a także dodaje optymizmu. Jest skutecznym afrodyzjakiem. 
  • Biały koral symbolizuje miłość do natury oraz wpływa na równowagę emocjonalną. Ma zbawienny wpływ na psychikę i system nerwowy człowieka. 
  • Koral różowy lub łososiowy jest kojarzony z przyjaźnią, a także z platoniczną miłością. Wycisza emocje i stany lękowe.
  • Koral czarny ma pochłaniać negatywną energię oraz obdarzać spokojem ducha.

W ofercie iSilver znajdziesz projekty biżuterii wykorzystującej różne kolory korali. Nie sposób nie posiadać choćby jednego drobiazgu z koralem, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach każda z nas może sobie pozwolić na ten luksus.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz