Pochodzenie i właściwości kamienia księżycowego
Kamień księżycowy jest szlachetną odmianą ortoklazu (skalenia) o specyficznym zjawisku świetlnym zwanym adularyzacją. Ten niezwykły efekt optyczny, który polega na odbiciu światła od poszczególnych warstw w strukturze kamienia dając efekt niebieskobiałej lub srebrzystobiałej poświaty. Warstwy te tworzą kryształy adularu i ortoklazu zawierające listewkowate wrostki albitu. Niekiedy na powierzchni kamienia księżycowego można dostrzec szczególną, wielobarwną poświatę, zwaną schillerescencją. Takie okazy występują niezwykle rzadko przez co są wyjątkowo cenne.
Obecnie kamień księżycowy ceniony jest ze względu na swoje wyjątkowe efekty świetlne i chętnie wykorzystywana do produkcji oryginalnej biżuterii.
>> Zobacz nasze aktualne propozycje biżuterii z Kamieniem księżycowym <<
Występowanie
Kamień księżycowy występuje na Sri Lance, w Birmie, Tanzanii, Australii, Meksyku, Kanadzie, Finlandii i Szwajcarii. Na terenie Polski możemy go znaleźć w Karkonoszach oraz na Dolnym Śląsku.
Z kart historii
Dawniej wierzono, że tajemniczy i chłodny blask światła Księżyca został uwięziony w kamieniu księżycowym, czego dowodem miał być tajemniczy niebieski blask pojawiający się na ich powierzchni podczas obracania. To właśnie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości optyczne cieszył się on popularnością już wiele stuleci temu. W starożytności sądzono, że kamień księżycowy powstawał dzięki bóstwom lunarnym. Wierzono, że ich uroda rośnie i maleje wraz z fazami księżyca. Przypisywano im jego moc i traktowano jako atrybut jego bogini Selene. Wykorzystywany był jako materiał do tworzenia amuletów chroniących ludzi w czasie podróży, jakoby pomagał w odnalezieniu właściwej drogi i zapewniał szczęśliwy powrót do domu. Był traktowany również jako talizman zapewniający dobre sny, wspierający miłość kochanków, a także dawać płodność osobie go noszącej. Natomiast na przełomie XIX i XX wieku został rozsławiony przez artystów tworzących biżuterię oraz inne przedmioty dekoracyjne i użytkowe. W późniejszych latach moda na ten kamień nieco osłabła by po latach znowu zagościć w naszych sercach. Kolejną ciekawostką jest fakt, że dla uczczenia lotów w kosmos, które miały swój początek w centrum lotów kosmicznych na Florydzie, kamień księżycowy został uznany oficjalnie jako kamień stanu Floryda.
Symbolika
Według ezoteryków kamień księżycowy jest kamieniem pełnym energii, która pozytywnie wpływa na ludzką świadomość. Ten niezwykły minerał działa uspokajająco i wzmaga takie uczucia jak czułość i wrażliwość, przez co pomaga zachować równowagę uczuciową w momentach, w których dominują silne emocje. Wprowadzając harmonię pomaga ludziom walczyć z ich lękami i fobiami. Kamień księżycowy dodaje pewności siebie, przynosi ukojenie i spokój. Przypisuje mu się również właściwości ochronne w czasie podróży. Jest on również silnie kojarzony z żeńską energią, przez co uważa się go za kamień intuicji, która pomaga podążać drogą przeznaczenia.