-10% z kodem: BFF
Menu
Szukaj
Koszyk

Jak dbać o srebrną biżuterię ?

  • dodano: 17-10-2017

  • 0 komentarzy

  • w kategorii PORADY

Srebro w naturalny sposób ulega procesowi utleniania przez co pokrywa się ciemnym nalotem. Srebro starzeje się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, między innymi stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, głównie tlenku siarki i wilgotność powietrza.  Odpowiednio pielęgnowane srebrne ozdoby, na wiele lat zachowają swój wyjątkowy wygląd.

Jak dbać o biżuterię

  1. Zdejmij biżuterię (zwłaszcza dłonie) podczas domowych porządków, zmywania naczyń czy zwykłego mycia rąk, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (porysowania), lub chemiczne (np. pęknięcia lutów pod wpływem niektórych detergentów).
  2. Pamiętaj o zdejmowaniu biżuterii przed prysznicem czy kąpielą, również tą w morskiej wodzie. Zakładanie ulubionych kolczyków czy wisiorków powinno być ostatnim etapem komponowania wyjściowego stroju. 
  3. Unikaj kontaktu biżuterii z perfumami, lakierem do włosów i kremami, ponieważ ponieważ srebro reaguje na czynniki chemiczne zmianą koloru, a w efekcie czernienie Twojej ulubionej biżuterii.
    Pamiętaj aby nie zostawiać biżuterii w łazience ze względu na możliwość kontaktu z niektórymi kosmetykami.
  4. Powłoka rodu oraz złocenie, którą pokryte jest srebro, podlega naturalnemu ścieraniu podczas eksploatacji.
  5. Piaskowana lub satynowana biżuteria z czasem może ulec wygładzeniu.

Jak i gdzie przechowywać biżuterię

  1. Biżuterię powinno przechowywać się w specjalnie do tego przeznaczonych, zamykanych pudełkach, wyściełanych miękką tkaniną. Ograniczy to dostęp czynników zewnętrznych do biżuterii, przez co zmniejszy jej proces czernienia, a także pozwoli zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  2. Aby uniknąć uszkodzeń i utleniania się biżuterii możesz dodatkowo przechowywać biżuterię w osobnych woreczkach foliowych, tzw. „strunowych”.

Jak czyścić biżuterię

  1. Biżuterię należy co pewien czas myć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, a następnie osuszyć i wypolerować do połysku miękką tkaniną. Czasami wystarczy przetarcie biżuterii miękką ściereczką przeznaczoną do czyszczenia biżuterii.
  2. Biżuterii z oksydowanego srebra nie poddaje się kąpielom czyszczącym, ponieważ może dojść do odbarwienia ciemnych powierzchni.
  3. Zwykłe środki chemiczne, zawierające amoniak czy wybielacz, usuwają tłuszcz i pot, jednak pod ich wpływem kamienie tracą połysk!
  4. Biżuteria zawierająca naturalne kamienie
    - np. koral, turkusy, malachity najlepiej myć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła,
    - do bursztynów najlepiej użyć irchy a do pereł specjalnych ściereczek lub płynów,
    - kamienie syntetyczne czyścimy na sucho, delikatnie polerując ściereczką,
  5. Silnie zabrudzone łańcuszki, bransolety oraz biżuterię bez kamieni możemy pozostawić na kilka minut w kąpieli denaturowanej lub stosować kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny. Następnie osuszyć i polerować miękką ściereczką.
  6. Biżuterię z pozłacanego srebra należy czyścić niezwykle delikatnie, przeznaczoną do tego ściereczką. Należy unikać kontaktu z szorstkimi powierzchniami. Nie czyścimy pastami i proszkami które mogą doprowadzić do tego, że warstwa złota na naszej biżuterii szybko się zetrze.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz