Od wieków srebro podobnie jak złoto jest wykorzystywane w jubilerstwie i cenione za swój srebrzystobiały połysk. Srebro (Ag, łac. argentum) jest pierwiastkiem chemiczny z grupy metali przejściowych. W przyrodzie występuje w stanie wolnym lub w minerałach. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.
Czyste srebro jest bardzo miękkie dlatego łączone jest z innymi metalami, aby zwiększyć trwałość wyrobów z niego wykonanych. Celem standaryzacji ilości srebra w stopie wprowadzono tzw. próby srebra. W Polsce najbardziej popularną próbą jest 925, która zawiera 92,5% czystego srebra. Zawartość srebra w wyrobie potwierdzają odpowiednie znaki na biżuterii zwane cechami probierczymi, znaleźć je można na wszystkich srebrnych wyrobach, których waga przekracza 5g.
Bardzo częstszym i popularnym sposobem jest uatrakcyjnienie srebrnej biżuterii poprzez pokrywanie jej warstwą innych metali szlachetnych. Dzięki temu otrzymujemy pięknie ozdobioną biżuterię w różnych odcieniach np. w odcieniu żółtego lub różowego złota. Proces taki nazywamy złoceniem lub pozłacaniem – produkt srebrny pokryty 24 karatowym złotem lub różowym złotem, element pokrywany jest 2 warstwami – podkładową i końcową przez co powłoka jest trwalsza.
Popularne jest również oksydowanie wyrobów srebrnych, proces ten polega na pokrywaniu powierzchni metali cienką warstwą ich tlenków. Dzięki oksydowaniu możemy uzyskać ciekawy efekt starego srebra, nadając mu pożądany przez nas kolor tzn. od lekko przetartego srebra poprzez szaro-niebieski do koloru czarnego lub brązu. Oksydowane srebro bardzo dobrze komponuje się z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, a także z kryształami Swarovskiego.
Srebro w naturalny sposób ulega procesowi utleniania i pokrywa się ciemnym nalotem, aby ograniczyć ten proces wyroby jubilerski poddaje się rodowaniu. Proces ten polega na pokrywaniu elementów srebrnych warstwą rodu. Dzięki temu zachowują one swoje pierwotne walory przez bardzo długi czas, nie ciemnieją, nie matowieją a także są odporne na wszelkie przebarwienia. Produkty rodowane są nieco ciemniejsze od tych, które nie są pokryte tym metalem.
Szybkość pokrywania się ciemnym nalotem zależy od sposobu użytkowania i przechowywania biżuterii. Aby długo cieszyć się pięknym wyglądem swojej biżuterii należy prawidłowo jej używać i ją przechowywać. Więcej informacji o tym jak dbać o biżuterię znajdziesz w kolejnym artykule.